Sıfır Bir | Bir Zamanlar Adana’da

Hep olduğu gibi önce fragman…

Kim yazdı lan bu senaryoyu ?

Daha ilk bölümün başında şöyle bir ekranla karşılaşıyoruz.

Kim lan bu “??_?//01?” ……

Hala tam bir sır. Sıfır Bir isimli youtube hesabının ilk videosunu yayınlamasının üzerinden yaklaşık 1 yıl geçti. İki harika sezon tamamlandı ancak henüz senarist hakkında fikri olan yok. En azından ben bu yazıyı yazarken yoktu.

Ha bir de “Doğru İşler Yapım” var tabi. O da muamma. Ne bir kayıt ne bir internet adresi yok. Muhtemelen sadece bu dizi için kullanılan bir yapım şirketi. Ya da daha doğrusu bu işi yapan arkadaşların yeni kurdukları yapım şirketi.

Neyse çok oyalandık gelelim diziye…

Geçenlerde sosyal medyada epeyce dolaşan bir tivit vardı.

İşte bu dizi bu tivitin ekrandaki hali diyebiliriz.

Kendi kuralları, doğruları olan Adana’lı bir grubun hayatı var dizide. Muhtemelen de gerçek bir hikayeden uyarlama. İzleyince sizde anlayacaksınız, detaylar hayal ürünü olamayacak kadar vurucu ve sahici. Tabi senaristin kimliğinin hala gizleniyor olması da bu düşünceyi destekliyor.

Şimdi kalkıpda size “söyle mesaj verdi, böyle sistemi eleştirdi” gibi kalıp cümleler kurmayacağım. Daha samimi olamaya çalışalım.

Tek tek bahsedelim karakterlerimizden.

 

Adamımız “Savaş”. Grubun akıllı çocuğu. Plan yapan, arkadaşlarını yönlendiren, patron rolünü üstlenen arkadaş. Ha bir de “Allah’ını severim” var ki dillere pelesenk olur.

 

 

Adamımız “Cio”. Adam gibi adam bu Cio. Grubun silahı o. Tetiğe basan, öl dedim mi ölen, ama uğruna ölünecek adam. Kaba kuvvet arkadaşa ait. “Onlar da bizim gibi etten kemikten değil mi” dediyse Cio, birileri ölecek demektir.

 

 

Adamımız “Özgür”. Grubun duygusal, ağır başlı adamı. Ara ara okuduğu/yazdığı şiirleri çok acayip. Arkadaşları için her şeyi yapıyor.

 

 

 

“Anafor”. Sağ kol. Abileri olmadı mı onda söz. İyi de idare ediyor. Ha bir de aşık oldu Anafor. Ama muradına eremeyecek sanırım. Yeni sezonu bekleyeceğiz artık öğrenmek için.

 

Adamımız “Sarsılmaz”. Daha doğrusu Küçük Sarsılmaz. Abisi ekip tarafından sevilen bir adamdı. Öldürülünce de intikam bizimkilere düştü. Sonradan gruba dahil olsa da tam parçası oldu. Hatta onlar için müebbet yedi. Ha bir de şiş yedi. Bakalım dönecek mi ölecek mi. 

Tabi tüm karakterler bundan ibaret değil. Daha niceleri var. Kötü adamları, mahallelisi, her bölümde ölen sekiz on kişi derken ekip o kadar kalabalık ki tek tek yazmaya kalksak bu yazı bitmez. Hem de hepsinin ayrı ayrı hikayeleri var. Yani senaryo da hiç bir şey öylesine yazılmamış.

Mesela Anafor’un gruba dahil olması bile kendi hikayesi üzerinden gerçekleşiyor. Ya da “torbacı” rolündeki o çocukların her biri için ayrı ayrı ayrıntılar serpiştirilmiş. Hepsi aklında yer ediyor insanın.

Anlayacağınız dizi ekibinin için de de yanında da arkasında da çok büyük bir kalabalık var.

Sıfır bir öyle para ile yapılmış bir iş değil. Arkadasında prodüksiyon şirketleri yok, ya da birileri ellerinde tutmuyor kimsenin. Tamamen imece usulü bir iş. Hatta ayrıntılarını aşağıdaki videodan öğrenebilirsiniz. Hem set ekibini, oyuncuları, hikayeyi de öğrenmiş olursunuz.


“Sıfır Bir” de hayatın içinden konuşmaları o kadar güzel replikler haline getirmişler ki. Şimdiden duvar yazılarına etki etmeye başladı.

Bakın bir kaç örnek:

Ha bir de Cio’nun efsane sahnesi var. Vurulma anı. İzleyin muhakkak. Youtube kanalında ilgili kısmı kesip yayınlamamış arkadaşlar. O yüzden ben de bunu yapmayacağım. Saygı göstermek gerek. Ben size sahneyi göstereyim siz bir zahmet aşağıdaki video dan o sahneleri bulup izleyin.

Cio vurulma sahnesi ve efsane repliği : 21:00 – 21:34


Çok uzattım yine. En iyisi ben size youtube kanalını vereyim siz bir bakın. Ayırdığınız zamana değecek emin olun.

https://www.youtube.com/channel/UCPy8l1I_lSGSGyNZ2Zf2xrg

İyi seyirler…Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir