UZEM Akademik Kadroları Kimler İçin Açılıyor ?

Bu günlerde rastladığım, rahatsız olduğum ve gerekli yerleri (Rektör, Rektör yardımcları, personel daire başkanı ve UZEM müdürü) uyarmak ihtiyacı duyduğum bir ilandan bahsedeceğim.

Yukarıda bahsettiğim yetkililere iletmek üzere yazdığım maili “farklı yerlerden olmadık dönüşler alacağım” çekincesi ile göndermekten vazgeçtim.

En iyisi sizle paylaşmak.

Kesin başım ağrıyacak ama dur bakalım.

Değerli hocalarım;

Bu mail ile hepinizi rahatsız ettiğim için bağışlayın ancak ilan metnini görünce başka bir yol göremedim.

Üniversiteniz UZEM bünyesinde görev vermek üzere 2 adet ilan metni yayınlamış. Ancak ilan metinleri UZEM için değil, daha çok bilgi işlem için verilmiş gibi görünmekte. Üstelik birden fazla alan mezununun sahip olabileceği yeterlilikleri birer alan ile sınırlayarak başvuru sayısının da oldukça az olması hedeflenmiş.

Yıllarca UZEM’de emek veren, “yerleri süpürerek başladım” ifadesi ile tam karşılanabilecek 8 yıllık UZEM tecrübem göstermektedir ki aranan niteliklerin UZEM ile doğrudan ilgisi yoktur.

  • İlan 1 :
    Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü lisans ve tezli yüksek lisans mezunu olmak. İleri düzeyde Javascript, HTML5, CSS bilgisine sahip olmak. Yükseköğretim Kurumlarının uzaktan eğitim birimlerinde çalışma deneyimi olmak

Bu ilan için bir BÖTE mezunu olarak lisans mezuniyetinde BÖTE belirtilmesini sonuna kadar destekliyorum. Ancak yüksek lisans için BÖTE mezuniyeti ile sınırlandırılması yanlıştır. Yüksek lisansta UZEM çalışmış olmak istisnası dışında; ölçme, eğitim programları vb eğitim alanlarından mezun arkadaşların yanı sıra mühendislik, disiplinlerarası alanlar ve hatta veri bilimi alanları dahi  bu ilanda yer alabilirdi.

Üstelik,  İleri düzeyde Javascript, HTML5, CSS bilgisine sahip olmak bir UZEM için geçerli zorunlu beceriler olmamakla birlikte, zaten bilgisayar alanında öğrenim görmüş herkesin bilmesi zaruri olan, bir ayrıcalık olarak görülmeyecek becerilerdir. Ayrıca bu konuda yetkinliği ölçen bir belge de belirtilmemiş ilanda. Değerlendirmenin nasıl olacağı oldukça büyük bir soru işaretidir.

  • İlan 2: 
    Bilgisayar Mühendisliği lisans mezunu olmak. Bilgisayar Mühendisliği veya Mekatronik Mühendisliği alanlarının birinde tezli yüksek lisans yapmış olmak. C# ile yazılım geliştirme, MS SQL Server ile veri tabanı programlama konularında çalışmış olmak ve belgelendirmek kaydıyla alanında en az 5 (beş) yıl iş tecrübesine sahip olmak.

İlk ilanda olduğu gibi yine birden fazla alan mezunu tarafından sahip olunabilecek yeterlilikler tek bir alan ile sınırlandırılmış. Ancak yüksek lisansta Mekatronik Mühendisliği için bir ayrıcalık tanınmış. Öyleyse mekatronik mezunları ve hatta elektronik mezunlarının da ilana başvurma hakkı olmalı.İlan UZEM yazılım / bilgi işlem birimlerinde görev alabilecek bir arkadaşımızı tariflemektedir ancak bu görevi yapabilecek birden fazla bölüm mevcuttur. Sınırlamalar başvuru kalitesini azaltacaktır.

Niyetim haddimi aşmak ya da ilgili hocalarıma işini öğretmek değil, aksine UZEM için sunulan kadro ayrıcalıklarının yine UZEM için yetkinlikleri olan arkadaşlarımız için kullanılmasıdır. Bu sayede daha iyi bir uzaktan eğitim ve daha kaliteli eğitimler sunulmasını sağlayacaktır.

Bilgilerinize arz ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir